ZATEPLENÍ
Dotace na zateplení obvodových stěn, střechy, stropů a podlah u stávajících bytových domů v celé ČR. Podpora se vztahuje i na výměnu oken, dveří a jiných stavebních otvorů. Výše dotace se v závislosti na typu opatření pohybuje od desítek tisíc až po desítky milionů korun.
Výše podpory zateplení je rozdělena do čtyřech kategorií a ty jsou závislé na snížení energetické náročnosti budovy. Rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší podporou je až 50% a tak stojí za to popřemýšlet co a jak udělat, v jakém rozsahu, s jakými materiály budeme pracovat.
Proto by první cesta měla vést za energetickým specialistou, který poradí, co je a co není možné a měl by umět navrhnout odpovídající rozsah opatření tak, aby se dosáhlo za přiměřených cenových podmínek na co nejvyšší dotaci.
Dále s tímto návrhem budeme jednat se zpracovatelem projektové dokumentace, který tato navržená opatření zapracuje do projektové dokumentace.
Společně s projektovou dokumentací si nechejte zpracovat i oceněný rozpočet a výkaz výměr pro provedení výběrového řízení.
Výběrové řízení na zhotovitele si skutečně proveďte, jenom tak jste schopni získat optimální cenu. Když máte zpracovanou projektovou dokumentaci, máte výkaz výměr, tak můžete udělat snadno kvalitní výběrové řízení. Předem si stanovte hodnotící kritéria ta potom opravdu dodržte. Poctivost se vám vyplatí.
Projektová dokumentace má daný rozsah.
Podle stavebního zákona je vlastník stavby povinen uchovávat po celou dobu trvání stavby dokumentaci jejího skutečného provedení, rozhodnutí, osvědčení, souhlasy, ověřenou projektovou dokumentaci, popřípadě jiné důležité doklady týkající se stavby.
Rozsah opatření zateplení ve vztahu k dotaci:
- obvodový plášť
- střecha – půda
- strop v suterénu
- plocha lodžií – odstranění tepelných mostů
- výměna otvorových výplní
Podmínky oblasti podpory A
a) Podmínkou pro poskytnutí podpory v dané podoblasti podpory je dosažení technických parametrů, které uvádí výše uvedená tabulka
b) Památkově chráněné budovy mohou při splnění příslušných podmínek využít jakoukoliv podoblast podpory. V případě, kdy žadatel doloží stanovisko orgánu památkové péče, ze kterého vyplývají taková omezení, která nedovolují provést na podstatné části obálky budovy opatření pro snížení energetické náročnosti nebo jsou pro ně předepsány podmínky omezující dosažitelné hodnoty součinitele prostupu tepla (omezení maximální tloušťky zateplení), může podat žádost v podoblasti „A-Památky“.
c) Je-li možnost dotčení létajících savců jakožto předmětu ochrany evropsky významné lokality související s budovou, která je předmětem podpory, je vyžadováno stanovisko podle § 45i odst. 1 zákona 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny.
d) Podporu lze poskytnout pouze v případě, že žádost o vydání stavebního povolení (resp. ohlášení stavby) na výstavbu budovy, která je předmětem žádosti, byla podána příslušnému stavebnímu úřadu před 1. 7. 2013.
e) V případě, že je hlavním zdrojem tepla na vytápění budovy ve smyslu definice uvedené v kapitole 12, kotel určený na spalování pevných paliv nižší než 3. třídy dle ČSN EN 303-5:2013, je žadatel povinen provést jeho výměnu za zdroj vyhovující aktuálně platným požadavkům na nově instalované zdroje nebo provést napojení na soustavu zásobování teplem, a to nejpozději do data doložení dokumentů požadovaných k vydání rozhodnutí.
f) Stavebník je povinen zajistit odborný technický dozor nad prováděním stavby.
ZATEPLENÍ STŘECHY – PŮDY
Střecha plní obvykle funkci hydroizolační a funkci tepelné izolace, pokud zastřešuje prostor s požadavky na teplotu vnitřního prostředí. Základní členění střech je na ploché a šikmé. Ploché střechy mají sklon do 5 ° včetně. Střechy se dále dělí na jednoplášťové, víceplášťové a střechy s opačným pořadím vrstev – tzv. inverzní střechy. Uplatnění těchto typů střech vychází z požadavků na šíření tepla a vlhkosti konstrukcí podle náročnosti vnitřního prostředí pod střechou. Součástí skladby dvouplášťové a víceplášťové střechy je vzduchová vrstva, obvykle větraná do vnějšího prostředí. Zajišťuje odvod vodní páry pronikající difuzí skrz spodní plášť střechy, a tím omezuje kondenzaci vodní páry.
1) ZATEPLENÍ KROVŮ
2) ZATEPLENÍ POLCHÉ STŘECHY
B) Stříkaná izolace
Měkká pěnová izolace
je 100% ekologický nástřik s otevřenou strukturou buněk o hustotě 8 – 10 kg/m3, který má téměř nulovou propustnost vzduchu. Jde o měkkou pěnu, která po aplikaci téměř 120 krát zvětší svůj objem absolutně přilne k povrchu a vytvoří tak dokonalý izolant bez tepelných mostů. VYPLNÍ KAŽDOU ŠTĚRBINU!! Používá se především pro izolaci podkroví.
Polotvrdá pěnová izolace
Je stříkaná polyuretanová pěnová izolace s uzavřenou strukturou buněk. Pěnový nástřik po nanesení 50 krát zvětší svůj objem, dokonale přilne ke každému materiálu (beton, dřevo, sklo, kov) a zaplní i sebemenší prasklinu či štěrbinu, přičemž zůstane pružný a stálý, a to i při běžných stavebních úkazech jako je sedání zdiva či pohyb stavebních konstrukcí. Používá se především pro pochozí půdy a izolace pod podlahové topení.
C) Foukaná izolace
Foukaná izolace je klasická stavební izolace, která je do stavby aplikována foukáním s pomocí speciálního aplikačního stroje.
Je vhodná zejména do dvouplášťových střech, ale je možné ji aplikovat i na podlahu půdního prostoru. Foukaná izolace je z různých materiálů – dřevovláknitá foukaná izolace, minerální vata, celulóza, polystyrenové kuličky, skelná vata apod.
ZPŮSOB ZATEPLENÍ OBVODOVÉHO PLÁŠTĚ
1) KONTAKTNÍ ZATEPLOVACÍ SYSTÉM (ETICS)
Vnější kontaktní zateplovací systém, mezinárodně označovaný zkratkou ETICS (external thermal insulation composite system) je v České republice nejrozšířenější technologií zlepšování tepelnětechnických parametrů obvodových plášťů budov.
Tepelnětechnické parametry zajišťuje vrstva tepelné izolace, která může být v zateplovacích systémech tvořena z většiny tuhých tepelných izolací na trhu. Obvykle to je pěnový polystyren, desky nebo lamely z minerálních nebo dřevitých vláken, případně materiály na bázi polyuretanu a polyisokyanurátu.
Tepelná izolace se obvykle lepí a kotví k připravenému pevnému a soudržnému podkladu. Způsob lepení a kotvení je stanoven v technologickém předpisu výrobce, případně v projektu.
Na tepelnou izolaci se natahuje tzv. základní vrstva, složená ze stěrkové hmoty, do které se hladítkem vtlačuje skleněná síťovina. Na tu se obvykle natahuje další vrstva stěrkové hmoty.
Na dokončenou základní vrstvu se obvykle provádí probarvená omítka se zatíranou nebo rýhovanou strukturou. Na trhu existuje několik typů tenkovrstvých omítek pro zateplovací systémy. Jsou to omítky akrylátové, silikonové, silikátové a minerální. První tři typy se dodávají ve formě již připravených past v nádobách.
Kromě jiného se jednotlivé typy omítek liší difuzními vlastnostmi. Volba materiálu omítky v kombinaci s volbou materiálu tepelné izolace a typem podkladu nejvíce ovlivňují budoucí tepelně-vlhkostní režim konstrukce a míru případné kondenzace.
Zateplení by měl předcházet stavebně-technický průzkum objektu a studie, která hodnotí objekt jako celek. Z takovéto studie vzejdou návrhy optimálních řešení pro snížení spotřeby energie na vytápění. Zateplení by mělo být součástí celkové rozvahy o revitalizaci objektu. Pro dosažení očekávaných úspor musí být součástí zateplení i nová regulace otopné soustavy.
(Zdroj: www.weber-panel.cz www.mineralniizolace.cz www.gutexcz.com www.epscr.cz)
2) PROVĚTRÁVANÁ FASÁDA
Provětrávaná fasáda patří do skupiny tzv. bezkontaktního zateplení. Zatímco u kontaktní fasády jsou všechny vrstvy připevněné těsně na sebe, u větrané se nechává vzduchová mezera. Jde o prostor mezi svrchním pláštěm a izolací, který umožňuje vznik tzv. komínového efektu. To znamená, že vodní páry z konstrukce i vzlínající zemní vlhkost můžou volně unikat a nezůstávají ve zdech domu.
- Vzpěrné ramenopřichyceno ke zdivu hmoždinou Mungo a závitovou tyčí
- Termostop– vložen mezi zdivo a vzpěrné rameno
- 2x matice s límcempro uchycení vodorovné nosné Omega lišty k závitové tyči
- Nosná Omega lišta– vodorovná
- Závěsná Omega lišta– svislá
- Vratový šroub + matice s límcempro vzájemné přichycení Omega lišt
- Tepelná izolace
- Fasádní obklad Stavoblock
(Zdroj: www.stavoblock.cz )
VÝHODY VĚTRANÉ FASÁDY
1. Stavba může dýchat
Hlavní předností odvětrávané fasády je určitě odvod vlhkosti. Když totiž vodní pára zůstane v konstrukci, může způsobovat vznik plísní a postupně narušovat zdivo. Díky odvětrávané fasádě ale volně odchází ven. Nejen, že se tím prodlouží životnost domu, ale vy budete mít zajištěné zdravé bydlení bez zatuchlého vzduchu. Dejte ale pozor. Bezkontaktní zateplení nemůže nahradit sanaci a hydroizolaci. Pokud je vlhkosti ve zdech příliš, bude potřeba dům nejdřív podřezat nebo provést injektáž.
2. Nemusíte se trápit s opravou omítky
Provětrávané fasády jsou oblíbené taky z estetického hlediska: Hravě zakryjí i velké nerovnosti nebo odpadávající omítku. Jednoduše už pak nebude vidět. U kontaktního zateplovacího systému je to jiné: izolant lze instalovat jenom na bezvadně čistý, suchý a rovný povrch, takže musíte podklad předem připravit.
3. Izolace se dá snadno vyměnit
Možná se pár let po rekonstrukci či stavbě rozhodnete, že vám tepelně-izolační vlastnosti fasády nestačí. Žádný problém. Větraná fasáda se dá ve většině případů poměrně snadno „rozebrat“. Vrchní plášť sejmete, rošt posunete a izolaci vyměníte za jiný typ (nebo přidáte na tloušťce).
4. Montáž je rychlejší než u kontaktního zateplení
U provětrávané fasády nečekáte, až podklad vyzraje a vyschne. Tyto technologické přestávky odpadají. Navíc se při instalaci nepoužívají žádné mokré procesy, takže se do práce můžete pustit v jakémkoli ročním období.
5. Užijete si víc klidu
Díky své předsazené konstrukci má větraná fasáda výborné akustické vlastnosti. Ty ještě podporuje minerální vlna, která kromě tepelně-izolační funkce plní i tu protihlukovou. Projíždějící auta nebo časté večírky u sousedů budou rozhodně snesitelnější. (Samozřejmě záleží i na tom, jaká máte například okna. I těmi může přicházet hodně hluku.)
(Zdroj: www.nejremeslnici.cz)
ZATEPLENÍ STROPU SUTERÉNU (SKLEPA, GARÁŽE)
Zateplení stropů nevytápěných prostor, jakými jsou například sklepy, garáže, průjezdy nebo technické prostory, se nepřikládá taková důležitost, jak by si tyto části stavby zasloužily. Teplo z vytápěných místností však může těmito prostory unikat, a to je často příčinou ochlazování podlah. Při zateplování stropů je nutné zajistit jak kvalitní tepelnou, tak zvukovou i protipožární izolaci.
Řešení existuje celá řada. Izolace kotvená, lepená, stříkaná, s povrchovou úpravou i bez apod.
ZATEPLENÍ BALKONŮ A LODŽIÍ
Balkon
Balkon je horizontální nosná plošná konstrukce vystupující před líc obvodového pláště budovy, opatřená zábradlím, která je přístupná z interiéru budovy
Lodžie
Lodžie je chráněný prostor otevřený zpředu, případně i ze strany, nevystupující před líc budovy jako balkon, ale zasunutý dovnitř. Podle polohy lodžií vzhledem k obvodovému zdivu rozlišujeme tři typy lodžií: zapuštěná lodžie, polozapuštěná lodžie, předsazená lodžie
Vlivy působící na konstrukci
Balkony, lodžie a terasy jsou doplňující a architektonicky důležitou součástí bytových domů. Vzhledem k tomu, že jsou téměř nepřetržitě vystaveny nepříznivým povětrnostním vlivům, objevují se na nich postupem času funkční chyby a poruchy. Nejčastějšími poruchami jsou poruchy hydroizolace, koroze zábradlí a oplechování a v neposlední řadě i poruchy statické funkce nosných konstrukcí způsobené vlivem dešťové vody zatékající nebo prosakující přes porušenou nebo chybějící hydroizolační vrstvu.
(Zdroj: www.straub.cz)
VÝMĚNA OTVOROVÝCH VÝPLNÍ
Funkce okna
Málokdo si uvědomí, jak problematické může být vybrat správné okno. Příprava na nová okna se rozhodně nesmí podcenit. Je třeba zeptat se sám sebe, kolika požadavkům musí vyhovovat a nízká cena by rozhodně neměla být klíčovým faktorem. Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik funkcí musí takové okno splňovat? Vizuální spojení s okolím, osvětlení místností denním světlem, přirozené větrání, komunikační spojení (při požáru, balkón, dveře), tepelná ochrana, zvuková ochrana, ochrana pro povětrnostním vlivům. Kromě těchto základních požadavků plní okna ještě neméně důležitou funkci psychologického významu – přístupu denního světla do vnitřního prostoru, která je základní podmínkou pohody vnitřního prostředí. Střídání světla a tmy, počasí, oslunění a zastínění, ale především vizuální kontakt s okolním prostředím a tím spojený dostatečný výhled okny. Za nedostatek lze považovat omezený výhled způsobený buď další blízkou zástavbou, nebo nevhodným umístěním okna. Dobré okno musí být těsné proti průvanu, musí být vodotěsné proti hnanému dešti, odolné proti prostupu hluku a tepla, musí se lehce otevírat a zavírat a rovněž tak čistit. Hlavní cíle konstruktérů a výrobců oken jsou zejména zlepšování konstrukce oken, zároveň při snižování jejich ceny, při zajištění požadované spárové neprůvzdušnost, odolnost proti hnanému dešti, dlouhé životnost, snadné a jednoduché obsluhy jakož i nenáročné údržby.
Vyjmenujme si alespoň základní požadavky na otvorové výplně, které by měl objednatel požadovat a zhotovitel tyto parametry garantovat:
- Úspora energie a tepla
1.1. Hodnota součinitele prostupu tepla okna Uw [W/(m2.K)]
1.2. Hodnota součinitele prostupu tepla rámu Uf [W/(m2.K)]
1.3. Hodnota součinitele prostupu tepla zasklení Ug [W/(m2.K)] - Ochrana proti hluku – hodnota vážené neprůzvučnosti Rw [dB]
- Vodotěsnost [zatřídění]
- Teplotní faktor okna a jeho osazení fRsi [-]
- Výměna vzduchu v místnostech – hygiena bydlení
5.1. Průvzdušnost [zatřídění]
5.2. součinitel spárové průvzdušnosti iLV [m3/(s.m.Pa0,67)] - Odolnost proti zatížení větrem [zatřídění]
- Stavební hloubka rámu a křídla [mm]
- Počet komor rámu a křídla, způsob těsnění
- Materiál výztuhy, tloušťka a tvar
- Tloušťka pohledových stěn plastového profilu
- Dřevina u dřevěných oken
- Druh a počet vrstev povrchové úpravy dřevěného okna
- Výrobce kování, přítomnost pojistky proti svěšování křídla
- Typ distančního rámečku izolačního skla
- Způsob kotvení do ostění, druh kotvicích prostředků
- Způsob provedení připojovací spáry, počítá-li se s použitím funkčních utěsňovacích pásek
- Délka záruky + Vymezení předmětu záruky, způsob řešení nutného seřizování pohyblivých částí během záruční doby, kdo provádí, je-li to úplatná služba, jaká je její cena
- Způsob pozáručního servisu a jeho podmínek
OKENNÍ MATERIÁLY
Univerzální plast
Nejuniverzálnějším okenním materiálem s atraktivním designem a dobrou cenovou dostupností je plast. Lze jej použít jak v rodinných nebo bytových domech, ale také v administrativních a průmyslových objektech. Kvalitní a odolné plastové profily spolu s pevnou ocelovou výztuhou a izolačním sklem zajišťují nejen statickou odolnost, ale i výbornou zvukovou a tepelnou izolaci. Barevné provedení plastových oken se neomezuje ne nejběžnější odstíny jako je bílá a antracitová. Aktuálně existuje velké množství barevných fólií včetně fólií věrně imitujících dřevodekory, nebo různé odstíny dnes moderních šedých barev.
Luxusní hliník
Hliníková okna jsou investičně nejnákladnější variantou při volbě nových oken. Jsou ale téměř bezúdržbová a mají vysokou odolnost vůči jakýmkoliv klimatickým podmínkám. A i když někdy mohou působit na první pohled lehce a elegantně, jsou extrémně pevná a staticky odolná. Manipulace s nimi je velmi pohodlná a nabízejí široké množství využití pro velké prosklené plochy. Hliníková okna lze opatřit v podstatě jakýmkoliv odstínem podle stupnice barev RAL nebo třeba i povrchovou úpravou imitující dřevo, aby co nejlépe odpovídala exteriéru domu.
Hřejivé dřevo
Dřevěná okna, označovaná jako eurookna, jsou první volbou pro příznivce přírodních materiálů a úsporného stylu bydlení. Neodolatelnou autentickou kresbu dřeva plastem ani hliníkem nenahradíte. Ekologické impregnační a vrchní nátěry prodlužují jejich životnost, avšak je nutné podotknout, že na životnost povrchové úpravy eurooken má velký vliv jejich pravidelná údržba, a to zejména aplikace tzv. udržovacích prostředků.
Zdroj: katalog společnosti PKS okna – www.pksokna.cz
HYDROIZOLACE SPODNÍ STAVBY
Hydroizolace je typem stavební izolace, která zabraňuje průniku vody z exteriéru do konstrukce domu.
Nikomu se určitě nelíbí, jestliže se jeho dům při přívalovém dešti ocitne uprostřed jezera špinavé vody. Při současném vývoji klimatu se to stává stále častěji. Velmi ohrožené jsou domy na nepropustných zeminách v oblastech, kde není zřízena dešťová kanalizace a likvidace srážkových vod probíhá přímo na daném pozemku. Riziko se výrazně zvyšuje v případech, kde je okolní terén nevhodně tvarován nebo dům je do něj nevhodně osazen.
Mezi obvyklé projevy narušené hydroizolace patří vlhnutí spodních partií obvodových stěn ve styku s terénem, plesnivění podlahových krytin u podlaží výškově blízko úrovni terénu, případně suterénu, degradace povrchových úprav spodních partií obvodových stěn ve styku s terénem (tzv. soklů) a další.
Vlivy působící na konstrukci
U každé konstrukce se mění postupem času řada důležitých vlastností. V důsledku stárnutí a degradace konstrukčních materiálů se snižuje schopnost konstrukce plnit požadované funkce a vzdorovat vlivům vnějšího prostředí. Snižuje se tak míra odolnosti (spolehlivosti) jednotlivých konstrukčních prvků i celého konstrukčního systému budovy z hlediska různých funkcí a požadavků. Degradační proces je řízen přírodními zákony, určitými konstrukčními opatřeními jej lze zpomalit, nelze jej však úplně zastavit. Projevuje se postupným narušováním struktury konstrukčních materiálů (prvků a jejich styků) chemickou nebo biologickou korozí a mechanickým namáháním působícím na konstrukci nerovnoměrně a s proměnnou intenzitou.
Sanace
Konstrukce bytových domů potřebují po jisté době užívání, kdy jsou vystaveny nejrůznějším vlivům sanací. Sanace je odstranění částečného fyzického opotřebení nebo poškození různých části objektu tak, aby tyto části byly uvedeny do provozuschopného stavu obnovením jejich provozní kvality, užitkovosti a bezpečnosti. Cílem sanace je zakrýt trhlinu, zamezit vnikání vlhkosti dovnitř do betonu a zlepšit estetický vzhled konstrukce.